Kluczowe aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę wychowując trzylatka

przez | 3 marca 2016

Trzy lata to okres dla dziecka, w którym następuje zmiana jego postrzegania świata, która owocuje innym, bardziej spokojnym zachowaniem i większą asymilacją z rówieśnikami. Maluch mniej płacze, rozrabia i chętniej bawi się z innymi dziećmi. W tym okresie jego prawidłowy rozwój jest niezwykle istotny. Sposób wychowania trzylatka może mieć kluczowe znaczenie na jego zachowania w przyszłości.

Zadbaj o właściwy rozwój emocjonalny

Wychowanie trzylatka wymaga odpowiedniego podejścia rodziców do opieki nad swoim dzieckiem. Kluczowe jest dobre zrozumienie stanu rozwoju malucha. Trzy lata to okres, w którym dziecko staje się bardziej świadome otaczającej go rzeczywistości. Dlatego, jego zachowanie jest bardziej spokojne i mniej agresywne. Nie oznacza to jednak, że z tego powodu możemy poświęcać dziecku mniej czasu. Przeciwnie. Kiedy dziecko wkracza w fazę zwiększonej świadomości umysłowej, tym bardziej powinniśmy poświęcić mu więcej uwagi. Dziecko zaczyna odczuwać i zdawać sobie sprawę z emocji, rozumie, że jest kochane i pragnie tego doświadczać. Ukazuj swojemu maluchowi dużo pozytywnych uczuć i spraw, by dzięki temu poczuło się bezpieczne. Dzieci w tym wieku odczuwają niezwykle silną potrzebę spędzania czasu wspólnie z rodzicami. Pozwól na pomoc w pracach domowych i towarzyszeniu ci w twoich codziennych obowiązkach i formach spędzania wolnego czasu. Trzylatek musi odczuwać zainteresowanie swoich rodziców. Równie ważny dla malucha w tym wieku jest kontakt z rówieśnikami. Nie utrudniaj tego, rób wszystko, by jak najczęściej bawiło się z innymi dziećmi. Wspomoże to jego prawidłowy rozwój emocjonalny i rozwinie empatię.

Rozwijaj świadomość i wyobraźnię trzylatka

Trzylatek wykazuje dużą ciekawość światem, który go otacza. Właśnie wkroczył w okres, w którym więcej rozumie, potrafi odróżniać uczucia i proste prawidła rządzące najbliższym otoczeniem. Wychowanie trzylatka wymaga dokładnego dopasowania naszego wspólnego spędzania wolnego czasu z potrzebami malucha. Silna ciekawość świata może przejawiać się częstym oddalaniem się od rodziców, sprawdzaniem co kryje się za różnymi przedmiotami, zaułkami i eksplorowaniem wszelkich zakamarków. Pozwólmy dziecku na zaspokajanie swoich zainteresowań, umożliwmy samodzielne poznawanie otocznia, kontrolując z daleka jego bezpieczeństwo. Niezwykle ważne w tym okresie jest pobudzanie dziecięcej wyobraźni. Rozwijajmy ją poprzez czytanie bajek i opowiadanie rozmaitych historii. Możemy posiłkować się wspólnym oglądaniem bajek. Nie możemy jednak zapominać o tym, by dokładnie sprawdzać, co pozwalamy dziecku oglądać. Unikajmy bajek pełnych potworów i innych zjawisk, które mogą przyczynić się do lęku i być źródłem nocnych koszmarów.

Bądź konsekwentny i wymagaj

Odpowiednie wychowanie trzylatka wymaga również od ciebie dużej konsekwencji. Zwiększona świadomość i ciekawość świata u malucha, przejawi się wystawianiem na próbę twojej cierpliwości. Dziecko będzie sprawdzało twoją konsekwencję. Ważne żebyś odpowiednio przeszedł przez ten sprawdzian. Pokaż dziecku, że to, co mówisz jest ważne i nie odstąpisz pod naporem płaczu. Zdarzy się, że będziesz musiał pewne polecenia powtarzać po kilka razy. Nie bój się, jeżeli dziecko nie będzie chciało ich wypełniać. Nie oznacza to, że nie rozumie co mówisz. Brak reakcji malucha jest celowym działaniem. Dziecko sprawdza twoją konsekwencję i ważne, żebyś ją potwierdził w jego oczach. Pamiętaj, że od tego, jaki dasz malcowi przykład, będzie zależało jego zachowanie.

dziecko bawi się

7 myśli nt. „Kluczowe aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę wychowując trzylatka

 1. Kasia

  Ważny wpis. Niestety zbyt wielu rodziców trzyma dzieci pod kloszem a potem się dziwią, że trzylatek nie umie mówić, chodzić i w ogóle przebywać w społeczeństwie.

  Odpowiedz
 2. Bocian

  Wpis o 3-latkach, a większość z rzeczy tu ujętych pasuje do mojego 10-miesięcznego synka. Ciekawy świata, wszędzie musi zajrzeć, wszystkiego dotknąć i ciągle chce być z rodzicami, patrzeć (najlepiej z ich perspektywy) co robią :) Więcej czasu już z nami nie może przebywać bo się nie da, ciekaw jestem co będzie za 2 lata :)
  Bocian ostatnio opublikował…Szybkie kredyty przez internet na dowódMy Profile

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge