Jak niska będzie Twoja emerytura?

przez | 4 sierpnia 2015

Witam, miałem pisać kolejną część relacji z wakacji, ale z błogiego wakacyjnego letargu wyrwała mnie pewna z pozoru niewinnie wyglądająca przesyłka.

List od ZUS-u

Napisałem „pozornie niewinna”, gdyż zazwyczaj przesyłki z ZUS-u, albo OFE jedynie przeglądałem i w najlepszym przypadku wkładałem do segregatora a w najgorszym wyrzucałem. Tym razem jednak stało się inaczej, otóż po dość nudnym stronach początkowych nasz kochany ZUS podał mi ile będzie wynosić moja emerytura (pod warunkiem, że dożyję do 67 lat). Ale od początku (najlepsze/najgorsze zostawię na koniec).

Wstęp

Pozwolę sobie przytoczyć fragmenty tekstu, z moimi komentarzami w nawiasach kwadratowych:

Szanowni Państwo,

W imieniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przesyłam informację o stanie Państwa konta w ZUS na koniec 2014 r.

Wysokość Państwa przyszłej emerytury zależy od zgromadzonych na koncie środków, które są co roku waloryzowane. Warto pamiętać o tej zależności, gdy będą państwo dokonywać wyborów zawodowych i życiowych [i dopiero teraz to mi mówicie:)]. Praca bez opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne dziś – oznacza skromną emeryturę w przyszłości….

Czy da się wyżyć za 216 zł?

Jednak najciekawsza informacje znalazła się na stronie 3  listu od ZUS-u. Tu jedna uwaga, podobno prognozę przyszłej emerytury dostają jedynie ludzie powyżej 35 lat, słusznie po co denerwować młodzież. Otóż podana została hipotetyczna kwota mojej emerytury. Otóż gdybym już dziś przestał pracować i opłacać składki do ZUS otrzymałbym 216 zł emerytury, natomiast wersja nieco mniej pesymistyczna (ale wcale nie napawająca optymizmem) zakładająca, że będę dalej odprowadzał składki przewiduje całe 725 złotych. Do tej pory pół żartem, pół serio w rozmowach ze znajomymi mówiłem, że nie wiadomo, czy nasze pokolenie otrzyma jakiekolwiek emerytury, ale te informacje mnie zmroziły. W przeliczeniu na Euro wychodzi niecałe 200. Chyba czas myśleć już o szukaniu jakiejś alternatywy dla ZUS, ale problem jest taki, że nie ufam do końca banksterom oferującym swe produkty finansowe w ramach tzw. III filara. Ale kto wie, może któraś z tych firm mnie przekona.

PS. Wpis nie ma charakteru agitacji politycznej. Dziwne, że np. tekst z wyborczej nie znalazł większego odzewu, ale mamy sezon ogórkowy.

A czy wy otrzymaliście już list od ZUS-u? Zachęcam także do podawania wysokości swoich przyszłych emerytur w komentarzach i w ankiecie. Na sam koniec screeny, a pod nimi ankieta.

Kochani, jeżeli spodobał się wam mój post zachęcam do polubienia fanpejdża strony.

[socialpoll id=”2286916″]

A jakbyście chcieli sami poszukać jakiejś ciekawej oferty, zawsze możecie skorzystać z porównywarki funduszy inwestycyjnych i innych instrumentów finansowych. Ja chyba jednak oprócz funduszy inwestycyjnych postaram się w każdym miesiącu kupować trochę srebra z lombardu.

No i jeszcze na sam koniec ciekawy filmik o naszych emeryturach

 

22 myśli nt. „Jak niska będzie Twoja emerytura?

 1. PawelQ

  Najlepsze jest to, że 725 zł to są szacunkowe wyliczenia na dzień dzisiejszy. „kwota… nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń”. W praktyce oznacza to, że można być znacznie mniejsza.

  Dlaczego? ZUS to jeden wielki worek, kasa nie leży na koncie lecz jest na bieżąco ściągana i wydawana. Ich wyliczenia mogą nie przewidywać faktu, iż coraz mniej osób będzie płaciło składki, coraz mniej będzie pracujących oraz coraz więcej emerytów.

  Za kilkanaście lat wkurzonym ludziom ZUS/rząd będzie mówił „Mądrzy ludzie odkładali sami pieniądze na starość”. Trzeba było się lepiej przygotować na starość.

  Odpowiedz
 2. ziom

  Tez dostalem list od ZUS i mam w nim wszystko z wyjatkiem tych wlasnie wyliczen wysokosci emerytury. Mam 30 lat. Czy te przewidywania wyznaczane sa dopiero od jakiegos pozniejszego wieku?

  Odpowiedz
 3. K

  Kilka lat temu rozsyłali podobne listy. Ucieszyłem się, gdy zobaczyłem, że moja emeryturka wyniesie po nad 4 tysiące*.
  Szkoda tylko, że * oznaczała, że obliczona kwota uwzględnia coroczny wzrost wynagrodzenia o 10 czy nawet 20%. Czyli startując w wieku 20 lat z 2000 netto i dostając co roku 10% podwyżki w wieku 67 lat zarabiałbym marne 176 tysięcy złotych miesięcznie.
  Cóż, faktycznie w tej sytuacji z pocałowaniem ręki przyjąłbym emeryturkę, bo przecież z takiej pensji nie da się odłożyć na życie.

  Odpowiedz
 4. mordo

  Ale przecież po co to larum. Jak napisałeś nikt nie wierzy że cokolwiek dostanie z naszego pokolenia zatem wszyscy wiemy że tylko wplacamy. Te 200 parę złotych to i tak lux!

  Odpowiedz
 5. Ttt

  Działalność w szarej strefie twoim obowiązkiem. Czas zagłodzić tę nienażartą socjalistyczną hydre.

  Odpowiedz
 6. KamilPL1

  Wariant 1: 107 zł . Wariant 2: 370 .
  Mam 16 lat pracy i wiek 35 lat,środki to 23000,wychodzi na to że będe 200lat na emeryturze żył.

  Odpowiedz
 7. Lipolik990

  107 zł i 312 zł.Mam34 l. i 16 lat pracy,na koncie 22000.Oznacza to że na emeryturze spędze 200 lat !.

  Odpowiedz
 8. Debren

  Witam,
  nie rozumiem w czym jest problem. Emerytura zależy tylko i wyłącznie od tego, ile zostaje na naszym koncie odłożonych pieniędzy. Obecnie jest to 19,52%, czyli upraszczając – z każdego zarobionego tysiąca na konto emerytalne odkładane jest 195,2 zł. Ta kwota * 12 (rok) * 40 (ilość lat, które będziemy pracować do emerytury, pi razy drzwi, powinno zrobić się 67 – wiek, w którym rozpoczęło się pracę) da nam kwotę bazową do naszej emerytury. Tę kwotę należy teraz podzielić przez ilość miesięcy, kiedy będziemy pobierać emeryturę (średnio ok 190 miesięcy, czyli 16 lat, trzeba by poszukać dokładnych danych dla mężczyzn i kobiet). średnio można powiedzieć, że to, co zabierają co miesiąc (19,52) trzeba pomnożyć przez ok 2,5-3 (ilość lat które pracujecie na emeryturę / ilość lat, kiedy będziecie pobierać emeryturę, dodatkowo w zależności od tego, o ile będzie waloryzowana co roku kwota na Waszym koncie) i będziecie mieli wysokość emerytury. Listy z obliczoną kwotą dostają na razie ludzie w wieku 35+
  Tak więc jeśli ktoś chce mieć więcej na starość, to musi się o to sam zatroszczyć.
  pozdrawiam
  Debren

  Odpowiedz
 9. krm

  Nie mam nic przeciwko temu aby składki ma ZUS były wieksze, na tyle aby pokryly zapotrzebowanie obecnych i przyszłych emerytów, pod warunkiem ze pensja netto pozostanie na tym samym poziomie, bo żyć z czegoś teraz muszę.

  Odpowiedz
 10. [email protected]

  Czytam i nie wierzę. Nie rozumiem, dlaczego niektórzy postrzegają ZUS jako instytucję, w której odkładane są ich pieniądze. Tam nie ma fizycznie Waszych oszczędności. Nic się nie odkłada. Nikt nie daje wam żadnych gwarancji kwot.

  To ile dostaniecie za 30 lat (przykładowo) zależy przede wszystkim od tego ile osób będzie wpłacało wtedy swoje składki oraz ile osób będzie trzeba opłacić. Trend demograficzny widać od kilkunastu lat. Coraz więcej jest starszych osób a coraz mniej się rodzi. Dodatkowo, coraz więcej młodych idzie po rozum do głowy i woli płacić niższe składki lub robi to poza PL. Woli brać sprawę w swoje ręce a nie czekać na „życzliwość” i obietnice rządów.

  Proponuję odkładać samemu na starość. Jeżeli dożyjecie 67 lat to palić opon raczej pod sejmem nie będziecie. Nie ma co liczyć na emeryturę. I proszę, nie mówcie takich rzeczy, że wszystko zależy od tego ile odłożycie w ZUS. Nie wiem czy trolujecie czy naprawdę w to wierzycie.

  „Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy.”

  Odpowiedz
 11. Osielsko info

  Już teraz są dostępne wyliczenia, że w okolicach 2030 roku emerytura będzie wynosić około 20% ostatniego wynagrodzenia. Przy obecnym systemie wszyscy, którzy przejdą na emeryturę w 2040 i później mogą się spodziewać, że emerytura będzie przypominała bardziej pomoc społeczną. Nie będzie miała nic wspólnego z płaconymi składkami, a będzie wypłacana jedynie tym, którzy będą przymierać głodem.

  Odpowiedz
  1. Marekxx

   Jak widzę takie teksty to zastanawiam się jak można pisać takie bzdury. ZUS jest po to żeby zapewnic wszystkim emerytury do życia. Taka jest idea i to się nie zmieni, bo na tym opiera się obecny system polityczny i ekonomiczny.

   Odpowiedz
   1. Pawel

    Proszę daj znać co rozumiesz pod pojęciem „emerytury do życia” ? Chodzi mi o kwotę w złotówkach lub o to, co będziemy mogli zakupić za to będąc emerytami.

    Jeżeli chodzi o zapewnienie kilkuset złotych wsparcia na lek, to może masz rację. Ale nie chodzi na pewno o „przeżycie”. Nie mówię tutaj o grupie urzędników, polityków oraz mundurowych ale o przedsiębiorcach oraz innych mniej uprzywilejowanych zawodach.

    Domyślam się po co został założony ZUS oraz jakie są jego założenia – na pewno są słuszne. Po co działa dzisiaj to już inna kwestia. Ale na pewno nie jest po to aby zapewnić wszystkim emerytury do przeżycia.

    Odpowiedz
 12. Marek

  Niestety nie jest to takie łatwe – odkładać pieniądze na konto. Sam mam firmę i wiem, że po prostu musze płacić ZUS – takie PRAWO. POLSKIE PRAWO.

  Odpowiedz
 13. Marek

  Aby emerytury były w przyszłości większe, to muszą zostać podniesione składki na ZUS. Inaczej nie ma wyjścia. I należałoby teraz zreformować system, bo w tej chwili są grupy uprzywilejowane, które dostają bardzo wysokie emerytury, o których przeciętny człowiek może tylko pomarzyć, kilka razy większe niż te wasze oczekiwane emerytury.

  Odpowiedz
 14. Piotr

  Dla mnie to także był jeden z ciekawszych listów :)
  Możemy też inwestować w jakieś fundusze ale chyba tak to było częściowo robione przez ostatnie 15 lat i wyglada na to, że zarabiały na tym głownie zarzady tych funduszy emerytalnych.
  Pozostaje tylko mieć nadzieję że gospodarka w polsce rozwinie się szybciej co powinno się przełożyć na wzrost płac.
  Piotr ostatnio opublikował…Prezentacja – czy wiesz jak to zrobić?My Profile

  Odpowiedz
 15. Marek Łódź

  Jaka emerytura? Ten system padnie już niedługo i nawet tych 200 pln nie dostaniemy. To jest największa piramida finansowa w Polsce, a jak się takie rzeczy kończą, wszyscy dobrze wiemy. My nie odkładamy na swoje emerytury, tylko płacimy na emerytury, które teraz są wypłacane. Nie ma co się łudzić, że za 15-20 lat coś dostaniemy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge