Czy Polska powinna przyjąć uchodźców?

przez | 12 września 2015

Witam, miałem pisać o tym jak nasz syn zaaklimatyzował się żłobku, ale sytuacja w Europie skłoniła po raz kolejny do refleksji ogólnych. Poprzednio skłonił mnie do nich list od ZUSu z wyliczeniem mojej przyszłej emerytury. Tyma razem zajmę się problemem imigrantów.

Niestety nie mogę dać łatwej odpowiedzi (tak jak niektórzy)

Wielu z moich internetowych znajomych strasznie hejtuje na imigrantów. Są to bardzo różni ludzie: klerykałowie, antyklerykałowie, libertarianie, socjalisći. Łaczy ich niechęć a nawet nienawiść do obcych. Nie będę przytaczał tu tych wszystkich moich zdaniem skandalicznych wypowiedzi o „brudasach”, terrorystach, ciapatych itd. Najczęściej przed ludobójstwem i rzeziami  ofiary były przez propagandę pozbawiane cech ludzkich (dehumanizacja wroga). Od czytania takich komentarzy aż chce mi się ich wyrzucić ze znajomych. Ale myślę sobie, że nie będę nikogo karał za poglądy, zwłaszcza, że podzielam pewną część obaw naszych współobywateli.

Strach

Najpierw opiszę obawy które (w części chociaż) podzielam. Nie ukrywam najbardziej boję się, że któryś z emigrantów mógłby coś zrobić komuś z osób mi najbliższych omamiony chorymi doktrynami państwa islamskiego i dżihadu. Dlatego nie afiszuję się już tak bardzo z poparciem akcji typu „Refuges welcome”, chociaż z drugiej stron ich nie kontestuję. Problemem może się okazać też asymilacja przybyszów do polskiej kultury, która może się nie udać w ogóle albo może trwać bardzo długo. Nie podzielam natomiast troski wielu polskich zasiłkowiczów o to, że przybyszom zostanie przyznany polski social, bo ja takowego póki co nie potrzebuję i nie boję się konkurencji w tej kwestii.

To wszystko może potoczyć się w bardzo złym kierunku

Nie wiem natomiast jakie rozwiązanie problemu naporu uchodźców do Europy mają osoby nienawidzące muzułmanów i innych obcych o ciemniejszym kolorze skóry: deportacje, wysadzanie na pustyni, topienie w Morzu Śródziemnym, obozy koncentracyjne, sterylizację, komory gazowe? To wszystko już było i bardzo bym nie chciał, żeby się powtórzyło. Z drugiej strony nie chciał bym też by po naszych ulicach ganiali brodaci faceci krzyczący „Allah akbar” i wysadzający się w powietrze, gwałcący białe kobiety oraz wprowadzający wszędzie szariat.

Co zatem robić?

Moim zdaniem Polska powinna przyjąć te 12 tysięcy uchodźców. Na województwo wyjdzie po niecały tysiąc. Większość z nich i tak u nas nie zostanie…. Ale co zrobić by zatrzymać tę ludzką falę. Moim zdaniem wyjście jest tylko jedno i ma niestety ono charakter militarny (chociaż z zasady jestem pacyfistą). Moim zdaniem państwa europejskie powinny zbrojnie wesprzeć syryjski reżim Baszara, bo tzw. wprowadzenie demokracji do krajów arabskich źle się skończyło. Druga sprawa to wywarcie skutecznego nacisku na Turcję i pacyfikacja Libii do której byłyby odholowywane statki z nielegalnymi emigrantami.  Jednak każde europejskie państwo boi się tego, a przywódcy Europy nie maja „jaj” by zaproponować jakieś realne działania rozwiązujące przyczyny tej fali imigrantów. Ideałem by było, gdyby oczywiście zlikwidować biedę i korupcję na całym świecie, ale jak wiadomo to jest niewykonalne.

[socialpoll id=”2294474″]

Uchodźcy na łodzi

Zachęcam do kulturalnego komentowania

12 myśli nt. „Czy Polska powinna przyjąć uchodźców?

 1. Polak

  nie uchodźców tylko NIELEGALNYCH SOCJAL-IMIGRANTÓW. Nie, Polska nie powinna ich przyjmować. Dlaczego wyrzucają dokumenty? Dlatego, że wielu z nich to nie Syryjczycy tylko okoliczne [edycja admina] żądnych tłustego socjalu w Europie

  Odpowiedz
  1. supertata Autor wpisu

   proszę o wyrażanie swojego sprzeciwu wobec imigrantów w sposób, który nie zrównuje ich ze zwierzętami

   Odpowiedz
 2. Polak

  Panie adminie, niech Pan nie przesadza z cenzurą, to nie są kulturalni, wykształceni i pokojowo nastawieni ludzie szukający schronienia. To tłum agresywnych ludzi, którzy NIELEGALNIE przekroczyli granice i jeszcze mają czelność stawiać żądania. Kilka dni temu wyrzucali jedzenie, a teraz media lamentują, że w obozach dzieje się im krzywda, bo się rzuca jedzenie w napierający tłum. Kilka dni ostrej diety i apetyt wrócił?

  Odpowiedz
  1. supertata Autor wpisu

   Bardzo nie chciałem już w pierwszym wpisie komentarzu stosować chwytów znanych z gazety. Kurcze nie wiem co powinni politycy zrobić z problemem islamu, na jaką cholerę wprowadzali demokrację do Syrii i do Libii. Ale ci ludzi nawet jeśli dla nas śmiertelnie niebezpieczni i skrajnie niewdzięczni dalej są ludźmi.

   Odpowiedz
 3. autorka

  Jedyna inicjatywa warta wsparcia to odbudowa Rozawy w Syrii. Obecnie rezim syryjski otrzymuje pomoc od Rosji. Turcja co niby ma zrobic? Turcja jest na skraju wojny domowej a w obozach tureckich sa miliony uchodźców syryjskich. To Turcja moze wywierac wplyw na Europe. Europa nie ze nie ma jaj tylko jest zajeta opanowaniem imigracji. Francja juz wysyla lotnictwo do Syrii za co Alkaida grozi zamachami e Europie.

  Odpowiedz
  1. supertata Autor wpisu

   Dzięki za rzeczowy wpis. Nie wszystko wiem, ale chodzi mi o to że Turcja „puszcza” imigrantów na łodki, Grecja do Macedonii, Macedonia do Serbii, Serbia do Węgier itd.Europa może też wesprzeć finansowo Turcję w zamian za trzymanie w godnych warunkach uchodźców.

   Odpowiedz
 4. Basia

  Ja kliknęłam raczej nie, jednak tak naprawdę w ogóle nie chcę fali uchodźców… Nie każdy wie kim oni są, a przede wszystkim uchodzą nielegalnie. Z jakiegoś powodu. Poza tym pamiętajmy ile państwo nasze chce dać im pieniędzy… Jakby nas było mało. Tak, rzeczywiście wyjdzie po tysiąc osób na województwo, ale kosmopotylizm jest coraz bardziej groźny…

  Odpowiedz
 5. Józef

  Z początku byłem tym wszystkim przejęty. A teraz, wiecie co myślę? Przyjmijmy i 100 000. I tak wszyscy pitną do neodeomoludów. Już zresztą uciekają, prawie wszyscy, nawet chrześcijanie z Estery. Więc co się przejmować? Gorzej będzie, jak Niemcy przestaną być Niemcami a za sterami Leopardów będą siedzieć nie spotulniałe Hansy tylko zdesperowane Hassany które nie miały do czynienia z kobietą…
  Józef ostatnio opublikował…Kabriolet jako weselny samochód.My Profile

  Odpowiedz
 6. Mirek

  To na prawdę ciężki temat. Z jednej strony trzeba pomagać każdemu, z drugiej strony nie do końca świadomie wpuszczam obcych do swojego domu. Najgorsze jest chyba to, że takie nasze debaty „tak lub nie dla uchodźców” i tak niczego nie zmienią, bo zdecyduje ktoś inny.
  Mirek ostatnio opublikował…No feed items at the momentMy Profile

  Odpowiedz
 7. Paweł

  Strach związany z uchodźcami jest niestety podsycany przez polityków, którzy zrobią wszystko dla kilku procent poparcia więcej, a zwłaszcza chętnie napuszczają jednych ludzi przeciwko drugim. W Polsce obecnie żyje ok. 20.000 muzułmanów, a teraz o przybyciu 5-10 tys. ludzi mówi się jako o zagrożeniu terrorystycznym, czy upadku Polski. Poza tym, osoby które trafią do Polski będą osobami zweryfikowanymi w obozach przejściowych. A po trzecie, mówimy o ludziach, którzy już w Europie są i nie można zostawić tego problemu 3-4 krajom. Gdyby z Ukrainy przybyło do Polski kilka milionów imigrantów, chcielibyśmy aby ten problem był rozwiązany wspólnie przez wszystkie kraje unijne? Oczywiście, że tak. Niestety zachowujemy się w taki sposób, że jak ktoś chce coś dać, to bierzemy chętnie, jak trzeba pomóc, to udajemy, że nas ten problem nie dotyczy.
  Paweł ostatnio opublikował…Strona internetowa Stowarzyszenia Przyjazne LotniskaMy Profile

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge